ZESPOŁY ARTYSTYCZNE

 

 

Zespół wokalno – instrumentalny „Kana” prowadzony jest przez instruktor  Aleksandrę Zielińską. Zespół działa od wielu lat. Często występuje na deskach Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Buczku, oraz sąsiednich gmin. Zespół „Kana” w 2012 r. uzyskał wyróżnienie na X FESTIWALU KOLĘD W BUCZKU, oraz II miejsce w II FESTIWALU PIOSENKI DZIECIĘCEJ w 2012 r.
 

 


 

Kabaret „CUDOKI”
Kabaret „Cudoki” z Czestkowa „F” zwanym „fajnym” powstał w 2003 r.       z grupy przebierańców, która od kilkunastu lat, w ostatnim tygodniu karnawału „nawiedza” mieszkańców okolicznych wsi Gminy Buczek. Swój debiut mieli w czerwcu 2003 r. na Powiatowym Święcie Truskawki w Buczku. Od tej pory występują na różnego rodzaju imprezach i festynach woj. Łódzkiego i nie tylko. W 2004 r. zakwalifikowali się na Ogólnopolski Przegląd Kabaretowy „Śmiechowisko” w Mogilnie koło Gniezna. Na 14 występujących zespołów zajęli 5 miejsce. Zespół składa się z 4 osób i gra w większości „kawałki” napisane przez Krzysztofa Kędraka – twórcę tego kabaretu.
Są to przeróbki znanych piosenek, dialogi, monologi itp. pisane również     na specjalne okazje, na życzenie organizatorów imprez. Od początku istnienia „Cudoki” działają przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Buczku.

 

 


 

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Buczkowiacy”
Instruktorem zespołu jest  Ewa Ignaczak. Zespół działa od 9 lat. W roku 2012 zdobył I miejsce w VII Integracyjnym Festiwalu Piosenki o Łodzi            i Regionie, zakwalifikował się jako jedyny zespół dziecięcy na Konkurs „Folk Nuta” w Łodzi uzyskując wysoką punktację, uzyskał 2 wyróżnienia oraz I miejsce w V Przeglądzie Pieśni i Tańców Ludowych w Mzurkach w 2012 r. Skorzystaliśmy z dwóch programów unijnych zakupując stroje ludowe dla dzieci. W roku 2013 zespół ludowy „Buczkowiacy” zajął I miejsce w IX Integracyjnym Festiwalu Piosenki o łodzi i Regionie pod hasłem „Łódź z Folklorem w Tle”,oraz grupa starsz zajęła I miejsce w VI Przeglądzie Pieśni i Tańca Zespołów Ludowych Mzurki 2013. Natomiast grupa młodsza w tym samym konkursie zajęła III miejsce.

 

 


 

Orkiestra Dęta przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Buczku
Od wielu lat instruktorem orkiestry jest pan Adam Kobalczyk. Orkiestra występuje często na uroczystościach lokalnych. Liczy 25 osób.
Wykonają marsze wojkowe i znane szlagiery muzyczne
Od roku 1998 dla mieszkańców gminy Buczek gra Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Buczku. Orkiestrę reaktywowano w 1997 r. z inicjatywy Anny Jambrożek i Andrzeja Kilańczyka. Pieniądze na zakup pierwszych instrumentów pochodziły z dotacji Urzędu Gminy Buczek. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Daniel Borowiecki.
W przeszłości orkiestra grała również pod batutą: Jacka Wiśniewskiego, Włodzimierza Smolarka i Szczepana Newlacila.  Obecnie kapelmistrzem jest Adam Kobalczyk. Począwszy od 1998 r. orkiestra uczestniczy w uroczystościach z okazji świąt kościelnych i państwowych, uświetnia też imprezy i uroczystości gminne, m.in. coroczne Święto Truskawki i Wigilię dla samotnych. Zespół koncertował w Łasku, Zapolicach, a także w Niemczech
w miejscowościach Buchholz (Buczek), w Berlinie oraz w Austrii, m. in. w Wiedniu podczas jubileuszu wiktorii wiedeńskiej Jana III Sobieskiego.  Muzycy grali też utwory patriotyczne i religijne na cmentarzu żołnierzy polskich na Monte Casino podczas mszy świętej za poległych żołnierzy. Obecnie obserwujemy szybki rozwój orkiestry, co stało się możliwe dzięki młodzieży zasilającej pokaźne grono muzyków. Wzbogacany jest też systematycznie repertuar, podniósł się poziom artystyczny i przybyli nowi muzycy. Orkiestra uczestniczy w przeglądach orkiestr dętych w Łasku, Kwiatkowicach, Sędziejowicach, Buczku, Widawie, była zapraszana m.in. na Dni Łasku, inaugurację roku szkolnego połączoną z oddaniem do użytku sali gimnastycznej w Buczku.
W 2013 roku orkiestra dęta zajęła II miejsce w XIII Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Detych „Buczek 2013”.

 

 


 

Zespół „Bogoria” Instruktorem zespołu jest  Zbigniew Mierzwiński. Zespół często występuje na deskach Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Buczku. W 2011 r. uzyskał wyróżnienie podczas Przeglądu Piosenki Biesiadnej w Łasku. Obecnie zespół osiąga sukcesy takie jak : I miejsce w II Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów Radomsko 2013,  II miejsce w „VI Artystyczne Spotkania Seniorów „Czar Jesieni” Głowno 2013. II miejsce w 19 wojewódzkim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Senirów Skierniewice 2013.

Obecnie grupa liczy 11 Pań.Są to mieszkanki Gminy Buczek.

 

 


 

Grupa teatralna „Buczek Story”
Grupę prowadzi Aleksandra Zielińska. Jej głównym celem jest wystawienie musicalu o Buczku. Scenariusz napisał Jarosław Borszewicz. Aleksandrze Zielińskiej powierzono reżyserię tego spektaklu. Przez długi czas zajmowali się na próbach szlifowaniem ról. Jednak , aby pomóc aktorom – amatorom z oswojeniem się ze sceną Pani Aleksandra Zielińska przygotowywała z nimi różne występy u nas w GOKiS.  Pod koniec marca grupa wzięła udział w konkursie „Wilkowyjce 2013” w kategorii piosenka.13 kwietnia wystąpili na castingu w Parzęczewie. Spośród bardzo wielu grup wybrano do półfinału 8 piosenek, w tym nasz zespół „Buczek Stary”. 9 czerwca na półfinałach w Baranowie k. Kępna przeszliśmy do FINAŁU. 28 czerwca braliśmy udział w finale „Wilkowyjce 2013” w miejscowości Kikół w woj. kujawsko – pomorskim. Dla zespołu samo uczestnictwo w finale było dużym osiągnięciem.

 

 


 

ZESPÓŁ TAŃCA NOWOCZESNEGO „SMALL DANCE SQUARE”
Instruktorem jest Mariusz Ziębaczewski.
W 2012 roku zespół „Small Dance Square” zają I miejsce w V Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych  Bełchatów „POWER DANCE 2012”
Są to dzieci ze szkoły podstawowej. Obecnie grupa liczy 33 osób.